poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Płatki jęczmienne dla zdrowia i urody

Jak powstają płatki jęczmienne

Płatki jęczmienne błyskawiczne Lestello otrzymywane są przez zgniecenie ziaren kaszy jęczmiennej i poddanie ich specjalnej obróbce hydrotermicznej. Proces ten znacznie skraca czas ich przygotowania oraz pozwala na szersze zastosowanie jęczmienia w sztuce kulinarnej. Jęczmień jest bardzo starym zbożem uprawnym podobnie jak pszenica.
Początki uprawy sięgają roku 7000 p.n.e. o czym świadczą ślady znalezione na Bliskim Wschodzie. Jak dowodzą naukowcy jego rysunki znalezione zostały na ścianach Egipskich Piramid.

Wartości odżywcze i właściwości płatków jęczmiennych
Właściwości płatków jęczmiennych wykorzystywano już w dawnej medycynie do leczenia żołądka. Kleiki z płatków jęczmiennych łagodzą bowiem uporczywe dolegliwości żołądkowe. Również obecnie płatki jęczmienne znane są ze swych właściwości leczniczych. Zawarty w płatkach rozpuszczalny błonnik pokarmowy nie tylko bowiem przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi, ale również reguluje i usprawnia pracę przewodu pokarmowego (zapobiega zaparciom, wzdęciom i bólom brzucha towarzyszącym zaburzeniom trawienia). Płatki jęczmienne to naturalne i bogate źródło wartości odżywczych.
Ich bogactwo to:
  • fosfor,
  • żelazo,
  • wapń,
  • potas,
  • magnez,
dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Już w dawnej medycynie stosowano je do leczenia żołądka, w postaci kleików, które łagodziły uporczywe dolegliwości. Dziś również jest to popularne domowe lekarstwo na dolegliwości żołądkowe. Płatki jęczmienne zawierają również substancję zwaną niacyną (witamina PP), która skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne.
Płatki dla urody?
Oczywiście że tak!
Właściwości tego produktu doceniane są jednak również na polach urody. Dlatego też warto je polecić przy kłopotach z cerą. Zawarte w płatkach witaminy z grupy B korzystnie wpływają na kondycję naszych włosów i paznokci. Kobiety często sięgają po płatki jęczmienne ze względu na ich właściwości odżywcze zarówno od zewnątrz organizmu jak i od wewnątrz. Ze zmielonych płatków można zrobić maseczki i pillingi, które korzystnie wpływają na poprawę wyglądu skóry.
Śniadanie, deser czy kolacja
Płatki jęczmienne to znany dodatek do potraw i deserów.
Właściwości tego produktu wykorzystywane są do produkcji kleików, musli, ciastek, chleba oraz zup. Płatki jęczmienne doskonale nadają się jako płatki śniadaniowe, będąc sycącą i smaczną propozycją na rozpoczęcie dnia. Spożywanie płatków jęczmiennych poleca się szczególnie małym dzieciom, ale równie chętnie sięgają po nie osoby dorosłe i to nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Płatki jęczmienne mają bowiem właściwości antynowotworowe i antywirusowe. Płatki jęczmienne znane są również ze swych właściwości wspomagających odchudzanie. Zawarty w nich rozpuszczalny błonnik pokarmowy nie tylko przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi, ale również reguluje i usprawnia pracę przewodu pokarmowego.

środa, 3 kwietnia 2013

Płatki owsiane - kilka ważnych informacji

Jak powstają nasze płatki?

Płatki owsiane błyskawiczne Lestello to produkt otrzymywany z ziarna najwyższej klasy owsa, które poddaje się specjalnej obróbce. Ziarna po oczyszczeniu poddaje się zabiegom hydrotermicznym polegającym na obtłuczeniu i pokrojeniu. Dzięki tej obróbce skraca się ich czas przygotowania do spożycia i pozwala na szersze zastosowanie płatków w kulinariach i nie tylko. Płatki owsiane produkowane są z owsa siewnego.
 
Wartości odżywcze płatków owsianych
 
Od dawna wiadomo jest, że owies i jego przetwory kompleksowo pokrywają zapotrzebowanie na składniki odżywcze organizmu. Istnieją dowody na to, że owies uprawiano w północnej i środkowej Europie już w epoce brązu. Wiadomo też, że owsianka już w średniowieczu była podstawą wyżywienia ludności Europy. Jak podają liczne źródła dla angielskich górników był to posiłek dający siłę i wytrzymałość do ciężkiej pracy. Dziś sportowcy cenią płatki owsiane za to, że są źródłem siły, kobiety za właściwości odchudzające i odmładzające, a lekarze korzystają z ich działania leczniczego i ochronnego.