poniedziałek, 4 marca 2013

Dieta? Co jeść, i jaki tryb życia prowadzić, aby być zdrowym?

Istnieje kilka istotnych czynników dzięki którym nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Każdy wybiera to, co dla niego najlepsze.
 
Lestello

Dieta to inaczej sposób odżywiania się, a nawet sposób na życie.


 
Najczęściej spotykaną jest dieta śródziemnomorska, która zgodna jest z piramidą żywienia. Dieta ta jest wysokowęglanowa, choć swoją popularność zdobyła też dieta niskowęglowodanowa, która zaleca większe spożywanie tłuszczów i białek.

Rodzaj diety ma bardzo szczególne znaczenie dla rozwoju próchnicy. Najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów z uzębieniem, jest spożywanie pokarmów twardych.

Obecnie obserwuje się, że jedna z najpopularniejszych diet u kobiet w szczególności jest dieta wegańska, która wyklucza wszelkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego.
  1. Dbałość o urozmaicone posiłki
  2. Kontrola masy ciała
  3. Główne źródło energii - produkty zbożowe
  4. Mleko i jego przetwory powinny stanowić element codziennej diety
  5. Spożywanie mięsa w umiarkowanych ilościach często zastępując je rybami i roślinami strączkowymi
  6. Spożywanie warzyw i owoców między posiłkami
  7. Spożywanie tłuszczów zwierzęcych jedynie raz na jakiś czas
  8. Unikanie spożywania cukrów
  9. Ograniczenie spożycia soli

Mówiąc ogólnie dieta powinna być urozmaicona we wszystkie grupy pokarmów. Ponieważ nie ma produktu żywnościowego, który by zaspokoił wszystkie potrzeby naszego organizmu w dostarczenie niezbędnych składników odżywczych i minerałów, dieta powinna uwzględniać wszystkie grupy: produkty zbożowe, warzywa i owoce, produkty mleczne, mięsa, ryby, oraz żywność zawierającą dużą ilość białka.
Brak komentarzy: