czwartek, 14 marca 2013

Właściwości i wartości odżywcze kaszy gryczanej

 
 

Na ziemiach polskich ceniona jest już od dawna i szeroko używana w kulinariach. Początkowo gotowano z niej gęste zupy, później pierogi pieczone z farszem z kaszy gryczanej, ziemniaków i sera. Najsmaczniejsza i najzdrowsza jest gotowana na sypko. Kasza gryczana już od dawna znana jest ze swojej rozgrzewającej mocy. Jedzenie jej w chłodne zimowe dni pozwala na rozgrzanie organizmu. Jedzenie kaszy gryczanej poleca się osobom cierpiącym na hemoroidy i żylaki. Pomaga również przy zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych.

Kasza gryczana jest cennym źródłem magnezu, doskonale regeneruje nasz układ nerwowy dlatego zaleca się jej spożywanie dla wszystkich w okresach wzmożonego stresu. W przeciwieństwie do innych kasz, kasza gryczana nie zakwasza organizmu. Kaszę tą warto polecić przy zaburzeniach czynności jelit, dolegliwościach układu krążenia, zwłaszcza nadciśnieniu. Dietetycy coraz częściej alarmują, iż spożywanie kaszy gryczanej jest o wiele zdrowsze niż ziemniaków, czy makaronów, ponieważ kasza gryczana zawiera całe mnóstwo witamin: B1, B2, PP i rutynę. Mało kto wie, iż kasza gryczana jest bogatym źródłem kwasu foliowego wskazanego szczególnie przy diecie kobiet ciężarnych, a nawet planujących ciążę.

Jest produktem nie zawierającym glutenu, dlatego może być spożywana przy diecie bezglutenowej, zawiera również bogate źródła minerałów, oraz dostarcza ludzkiemu organizmowi łatwo przyswajalny magnez. Ponadto kasza gryczana zawiera sporo kwasu foliowego, cynku, manganu, potasu i fosforu, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Ważną informacją jest również to, ze kasza gryczana nie zakwasza organizmu. Nie ma w niej glutenu, dlatego mogą ją jadać osoby będące na diecie bezglutenowej.
 

Brak komentarzy: