środa, 6 marca 2013

Rodzaje ryżu

 
    Ryż biały
    polerowany, otrzymuje się po usunięciu z ziarna wszystkich wierzchnich warstw. Ma on delikatniejszy smak niż ryż brązowy, gotuje się krócej niż ryż naturalny (15-20 minut).
     
    Ryż krótkoziarnisty - o prawie okrągłych ziarnach, bardzo chłonących wodę i zlepiających się po ugotowaniu np. ryż originario
     
    Ryż średnioziarnisty - ma ziarna długości 2-3 razy większej niż ich szerokość - jest bardziej wilgotny i sypki niż ryż długoziarnisty, ale równie delikatny w smaku np. ryż arborio, jasmine
     
    Ryż długoziarnisty - o ziarnach, których długość jest 4-5 razy większa niż ich szerokość. Taki ryż po ugotowaniu jest sypki, puszysty i delikatny w smaku np. ryż basmati, patna
     
    Dziki ryż brązowy
    to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która rośnie na terenach bagiennych. Można go spotkać pod inną nazwą jak zizania wodna lub owies wodny. Najmniej przetworzony ryż a co za tym idzie najwartościowszy pod względem odżywczym, brązowy zwany też naturalnym. Swój jasnobrązowy kolor zawdzięcza okrywie. Wymaga dość długiego gotowania (około 50 minut). Po ugotowaniu nie skleja się, jest sprężysty.
     
    Ryż czerwony
    ryż średnioziarnisty, niepolerowany - zawiera osłonki w czerwonym kolorze. Uważany za bardzo dobry dla zdrowia. Czerwony ryż jest u nas mało popularny, a jeśli - używamy go głównie do deserów.
     
    Czerwony ryż jaśminowy
    Dostępny jako "czerwony ryż cargo" Ten rodzaj ryżu jest bardzo popularny w Tajlandii, a powszechnie zalecany dla diabetyków. Jego smak jest lekko orzechowy.
     
    Ryż czarny
    Dawniej był zbożem tylko dla cesarza, nikt inny nie mógł go spożywać. Czarny ryż jest bardzo zdrowy. Ze względu na swoja wartość wkorzystywany jest głównie do dekoracji, albo jako dodatek do wypieku chleba.
     
    Ryż parboiled
    (ryż preparowany termicznie) ma lekko żółtawą barwę i stosunkowo dużo składników odżywczych . Przed szlifowaniem poddaje się go działaniu pary pod ciśnieniem, w wyniku czego część witamin i składników mineralnych przenika z łuski do środka ziarna. Ryż ten jest dość twardy i mimo że trzeba go gotować trochę dłużej (20-25 minut) niż zwykły biały, po ugotowaniu pozostaje sypki.
     
     
 
 
 
 


Brak komentarzy: